Проект. Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів) » Сайт медицина и право
 
       
Сделать стартовой Добавить в избранное
 
Панель управления
логин :  
пароль :  
   
   
Регистрация
Напомнить пароль?
Сайт медицина и право "Pravomed.dn.ua" » Законопроекты (медицина) » Проект. Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)
Навигация по сайту
Главная
Карта сайта
Законы о пенсиях.
Пенсия медикам (1 год за 2)
Репродуктивные технологии
Законопроекты (медицина)
Статьи
Книги
Услуги
Форум
Вопросы права
Врачебные ошибки
Законодательная база
Реформа здравоохранения
Законопроекты.

Реформа здравоохранения

Законы.Реформа медицины

(Принятые)

Общество и здоровье
Здоровье
Специфический иммунитет
Грипп, ОРЗ, ОРВИ (простуда)
Грипп
Грипп H1N1(свиной,испанка
калифорнийский)
Грипп H5N1(птичий)
Психиатрия, психотерапия
Контакты
 
Расширенный поиск
Все последние новости

 

САЙТ -  Медичні файли

Календарь
«    Июнь 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Популярные статьи
Наш опрос
Оцените работу движка

Лучший из новостных
Неплохой движок
Устраивает ... но ...
Встречал и получше
Совсем не понравился
Облако тегов
анализ, антигены, антитела, бактерия, взятка, вирус, врач, выслуга, год за два, грипп, дезинфекция, доктор, закон, законопроект, здоровье, здравоохранение, иммунитет, инфекция, кодекс, конкуренция, медицина, медицины, микроб, новый грипп, охрана здоровья, пациент, пенсия, право, правовая безграмотность, Проект, профилактика, работодатель, реформа, ст.60, Трансплантация, уголовный кодекс, УК, устойчивая, человек

Показать все теги
Новости партнеров
Ученые: Высокая зарплата мужчины разрушает семейное счастье
Ученые снова провели очередной эксперимент. На этот раз он касался темы заработной платы у мужчин. Специалисты выяснили, что чем больше муж зарабатывает, тем больше есть вероятность, что его семья ...

Атлет в свои 56 лет утрет нос многим молодым
Сайт новостей Пресса Украины предлагает короткий видеоролик, демонстрации тренинга спортсмена, правда некоторые упражнения лучше не повторять без специальной подготовки.

Повышение налогов снизит потребление табака – мнение экспертов
Руководитель отделения ВОЗ в Молдове Ярно Хабихт в ходе пресс-конференции отметил, что повышение налогов на табак станет реальным подспорьем для бюджета республики. Эти средства можно будет ...

Какую еду брать с собой на работу
Многие имеют привычку по утрам лишь пить кофе, однако лучше заведите будильник на несколько минут раньше и позавтракайте перед работой.

Брокбизнесбанк не удалось спасти от банкротства
Как считают американские ученые из отдела психиатрии и поведенческой психологии медицинского центра при Университете Дьюка, это, во-первых, делает курение более навязчивым и "приятным" (то ...

Архив новостей
Август 2012 (1)
Февраль 2012 (1)
Январь 2012 (2)
Декабрь 2011 (3)
Ноябрь 2011 (1)
Сентябрь 2011 (1)
Выбор шаблона
                               
Информация
                                   
Информация
 
 

Законопроекты (медицина) : Проект. Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)
 

    

      Узнай больше о книгах

 Карта сайта. Наиболее читаемые темы, статьи и материалы сайта Медицина и право.

 

Наши услуги в сфере: охраны здоровья; медицины и права, юридического сопровождения;

  создание и продвижение в рейтингах интернет ресурсов (сайтов и т.д.), имеющих отношение к здоровью, медицине, человеку, фармации, юриспруденции.

 

Все темы категории реформа здравоохранения.

 

-----------------------------------------------------

Все материалы по теме Вопросы права.

 

Проект/ подан 20/09/2010

Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)

 

Другие  материалы по вопросам медицины и права:
1.Ошибка в уголовном праве.
2.Врачебная ошибка и ошибки в медицинской сфере.

Юридический коментарий с розъяснениями к составам преступления в медицинской сфере
3. УК Ст.143.Нарушение установленного законом порядка трансплантации  органов или тканей человека. Юридический комментарий.
4.У К Ст.354 Получение незаконного вознаграждения работником государственного предприятия, учреждения или организации. Юридический комментарий.
5.У К ст.368 Получение взятки. Юридический комментарий.

Статьи по социально-правовым вопросам
6.О трансплантологии и проблемах правовой грамотности.
7.Трансплантация по черному.
8.Больничные кассы – преступление или наказание…?
9.Знание законов - золотая акция цивилизованной медицины!

 

Законопроекты

10.Проект.   Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності медичних працівників)

11. Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)

 

Изложенные  данные и анализ правонарушений зделаны с использованием книги "УК для врача",

 

 -----------------------

Документ 1.

ЗАКОН УКРАЇНИ

 

Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)

 

 Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

 I. Внести до Закону України «Про лікарські засоби» (Відомості Верховної Ради, 
1996, № 22, ст. 86, 1997, № 15,
 ст.115, 1999, № 34, ст.274, 2006, № 22, ст.184, 2007, № 3, ст.30, 2007,
№ 34, ст.446, 2009, N 39, ст.554, 2010, N 31, ст.415)
такі зміни:
1. У статті 2:

частину першу доповнити абзацом: 17 такого змісту:

«фальсифіковані лікарські засоби – лікарські засоби, які виготовлено з порушенням встановлених вимог в частині невідповідності нанесеного маркування фактичному вмісту інгредієнтів або вмісту інгредієнтів у невідповідному складі, відсутності або недостатньої кількості активних речовин, та/або лікарські засоби які не відповідають встановленим вимогам щодо пакування, у тому числі з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення товару іншого виробника, а також лікарські засоби, які вироблені іншим виробником, ніж заявлений в реєстраційному посвідченні.»

 

2. У статті 4:

1) в частині третій слова «Державний комітет України з медичної та мікробіологічної промисловості» замінити словами «центральний орган виконавчої влади з контролю  якості лікарських засобів».

2) доповнити частиною четвертою наступного змісту: 
«Державне управління у сфері обігу лікарських засобів здійснюється шляхом: 

- реєстрації, сертифікації та стандартизації лікарських засобів;

- ліцензування, сертифікації, і квотування окремих видів діяльності у сфері обігу лікарських засобів;

- атестації та сертифікації фахівців зайнятих у сфері обігу лікарських засобів;

- контролю за виготовленням, виробництвом, якістю, безпекою, ефективністю, зберіганням, транспортуванням, реалізацією (торгівлею), умовами відпуску, утилізацією, знищенням лікарських засобів.»

 

3. Частину третю статті 10 викласти у новій редакції:

«Загальні вимоги до матеріально-технічної бази для виробництва лікарських засобів, проведення виробничого контролю їх якості, а також технологічних регламентів встановлюються центральним орган виконавчої влади з контролю  якості  лікарських засобів.»

 

4. У статті 14:

1) в частині першій, слова «органом державного» замінити словами «центральним орган виконавчої влади з»;

2) Частину шосту виключити із тексту.

 

5. У частині другій статті 17 слова «Державною інспекцією з  контролю якості лікарських засобів» замінити словами «центральним органом виконавчої влади з контролю якості лікарських засобів».

IІ. Розділ VІІ Особливої частини Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р. № 25-26, ст. 131 з наступними змінами) доповнити статтею 227-1 такого змісту:

«Стаття 227-1. Виготовлення, придбання, перевезення чи зберігання з метою збуту, а також збут, маркування, ввезення в Україну та вивезення з України фальсифікованих лікарських засобів

1. Умисне виготовлення, придбання або зберігання з метою збуту, а також збут чи транспортування з метою збуту лікарських засобів, що завідомо не відповідають вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам, правилам і технічним умовам (фальсифікація лікарських засобів) якщо такі дії вчинені у великих розмірах, -

карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією фальсифікованих лікарських засобів, сировини та обладнання для їх виготовлення.

2. Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або в особливо великих розмірах, а також виробництво фальсифікованих лікарських засобів з використанням обладнання, що забезпечує їх масове виробництво, -

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років, з конфіскацією фальсифікованих лікарських засобів, сировини, транспортних засобів та обладнання для їх виготовлення.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо такі дії створили загрозу для життя і здоров’я людей, спричинили смерть особи або інші тяжкі наслідки, -

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, з конфіскацією фальсифікованих лікарських засобів, сировини, транспортних засобів та обладнання для їх виготовлення, та конфіскацією майна.

Примітка. Фальсифікація  лікарських засобів вважається  вчиненою у великому розмірі - якщо вартість фальсифікованих лікарських засобів у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а вчиненою в особливо великому розмірі - якщо вартість фальсифікованих лікарських засобів у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.»

ІІІ. Частину другу статті 112 Кримінально-процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради УРСР, 1961,

№ 2, ст. 15 з наступними змінами) після цифр «227» доповнити цифрами «227-1».

ІV. Внести до Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради Української РСР 1984, 
додаток до N 51, ст.1122 з наступними змінами) такі зміни:
 
1. Доповнити статтею 44-2 наступного змісту:

«Стаття 44-2. Виготовлення, придбання, перевезення чи зберігання з метою збуту, а також збут, маркування, ввезення в Україну та вивезення з України фальсифікованих лікарських засобів

1. Умисне виготовлення, придбання або зберігання з метою збуту, а також збут чи транспортування з метою збуту лікарських засобів, що завідомо не відповідають вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам, правилам і технічним умовам (фальсифікація лікарських засобів) -

тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією фальсифікованих лікарських засобів та обладнання, матеріалів і сировини для їх виготовлення, або без такої.»

2. Доповнити частину 1 статті 244-8 після слів «передбачені статтями» доповнити цифрами «44-2,».

V. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України:

у тримісячний термін після набрання чинності цим Законом:

- привести свої рішення у відповідність із цим Законом;

- забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових

актів у відповідність із цим Законом.

 

 

Голова Верховної Ради

України

----------------------------------------------

Документ 2.

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України про внесення змін до деяких Законів України

(щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)

 

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Виробництво і розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів створює  загрозу для життя та здоров’я населення України, при цьому наносяться значні збитки легальним виробникам фармацевтичної продукції та державному бюджету.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ), у розвинених країнах відсоток фальсифікату становить близько 10 %, а в країнах третього світу – половину всіх лікарських засобів. В Україні, за різними версіями, продається до 50 % підроблених ліків.

За даними Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів Міністерства Охорони Здоров’я України на території України у 2009 році було виявлено та заборонено – 99 серій 68 найменувань, то у 2010 році, тільки за перші вісім місяців, 309 серій 69 найменувань неякісних препаратів. І це розрахунок лише кількості найменувань та серій препаратів, без зазначення загальної кількості та вартості такого фальсифікату, оскільки їх обрахувати практично неможливо.

Фальсифіковані ліки несуть високу загрозу життю та здоров’ю громадян України, особливо якщо врахувати, що за даними ВОЗ найбільша кількість підробок – 42 % це антибіотики, та 18 % – психотропні речовини.

При цьому, в Україні на законодавчому рівні не визначено поняття «фальсифіковані лікарські засоби» і відсутня кримінальна відповідальність за виготовлення та розповсюдження фальсифікованих лікарських препаратів, що є однією з основних причин фальсифікації. 

 

2. Цілі і завдання законопроекту

Запропонований законопроект, спрямований на встановлення на законодавчому рівні визначення терміну «фальсифіковані лікарські засоби» та запровадження кримінальної та адміністративної відповідальності за виготовлення та реалізацію фальсифікованих лікарських засобів.

Внесенні зміни в цілому мають зробити економічно не вигідним виробництво та збут фальсифікованих лікарських засобів і спонукати винних у таких діях осіб відмовитися від подальшої злочинної діяльності.

 

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни Закону України «Про лікарські засоби», Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення з метою запровадження поняття «фальсифіковані лікарські засоби» та запровадження відповідальності за виготовлення та розповсюдження таких препаратів.

 

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Правовою основою прийняття запропонованого проекту є Конституція України, Основи законодавства про охорону здоров’я, Закон України «Про лікарські засоби», Кримінальний та Кримінально-процесуальний кодекси України, Кодекс про адміністративні правопорушення.

Реалізація положень наданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

 

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

 

6. Прогноз очікуваних соціально-економічних, правових та інших  наслідків

У випадку прийняття проекту Закону у запропонованій редакції створюється належне правове регулювання сфери обігу лікарських засобів. Громадяни України будуть забезпечені життєво необхідними, якісними та ефективними ліками, знизиться ризик заподіяння шкоди здоров’ю людей внаслідок вживання фальсифікованих ліків. Також прийняття законопроекту призведе до декриміналізації фармацевтичного ринку в Україні, зміцненню економічних позицій добросовісних виробників фармацевтичної продукції,  збільшенню обсягу легальної реалізації лікарської продукції та відповідно, надходжень до Державного бюджету України за рахунок збільшення оподатковуваної продукції.

 

 

 

Народний депутат України

( реєстр. №83)

 

--------------------------------------------------

Документ 3.

 

ВИСНОВОК

на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України

(щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)"

(реєстр. № 7146 від 20.09.2010 р.)

 

Поданий проект закону має на меті, як зазначається в пояснювальній записці до нього, на законодавчому рівні визначити термін "фальсифіковані лікарські засоби" і встановити кримінальну та адміністративну відповідальність за виготовлення та реалізацію фальсифікованих лікарських засобів.

Слід відзначити, що за даними, які наводяться в супровідних документах до проекту, на території України у 2009 році було виявлено та заборонено 99 серій 68 найменувань,  а у 2010 році за перші вісім місяців 309 серій 69 найменувань неякісних препаратів, що несе високу загрозу для здоров’я і життя населення України.

Визнаючи проблему, якій присвячено поданий проект, актуальною,  Головним науково-експертне управління за результатами аналізу положень проекту тим не менш вважає за необхідне висловити до нього низку суттєвих зауважень, суть яких полягає у наступному.

 

Зауваження загального характеру

 

Поданий проект закону є альтернативним до законопроекту № 7007 від 21 липня 2010 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері охорони здоров’я", який теж спрямований на посилення державного контролю за якістю лікарських засобів, та законопроекту № 2274 від 1 липня 2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення законодавства у сфері відповідальності за незаконний обіг лікарських засобів)", яким пропонується доповнити чинний Кримінальний кодекс України новими статтями 141-1 "Спонукання пацієнта до застосування фальсифікованих або неякісних лікарських засобів", 227-1 "Виробництво, транспортування, зберігання з метою подальшого збуту, збут фальсифікованих або транспортування, зберігання з метою подальшого збуту, збут неякісних лікарських засобів", а Кодекс України про адміністративні правопорушення –новою статтею 44-2 "Виробництво, транспортування, зберігання з метою подальшого збуту, збут фальсифікованих або транспортування, зберігання з метою подальшого збуту, збут неякісних лікарських засобів". Крім цього, у проекті передбачаються зміни до Кримінально-процесуального кодексу України та Закону України "Про лікарські засоби", що мають забезпечити правильне та ефективне застосування нових положень зазначених кодексів.

У зв’язку з цим принагідно відзначимо, що відповідно до частини другої статті 100 Регламенту Верховної Ради України альтернативний законопроект може бути внесений не пізніш як у 14-денний строк після дня надання народним депутатам першого законопроекту з відповідного питання (частина друга статті 100). У прийнятті на реєстрацію законопроекту, проекту іншого акта має бути відмовлено у разі, якщо він поданий з порушенням вимог статей 90, 91 цього Регламенту, а також якщо законопроект є альтернативним і вноситься з порушенням строків, визначених цим Регламентом (частина друга статті 92).

 

Щодо внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби"

 

1. У змінах до статті 14 Закону України "Про лікарські засоби" пропонується встановити, що спеціальним центральним органом виконавчої влади з контролю якості лікарських засобів є Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів Міністерства охорони здоров'я України (пункт 1 статті 4 законопроекту). Звертаємо увагу, що Конституцією України утворення і діяльність спеціальних центральних органів виконавчої влади не передбачається.

Крім того, слід відзначити, що відповідно до Конституції України Президент України за поданням Прем'єр-міністра України утворює міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади. З огляду на це запропоноване у статті четвертій законопроекту встановлення точної назви центрального органу виконавчої влади з контролю якості лікарських засобів (Держлікінспекція), на наш погляд, виглядає як нав’язування Президенту України Законом України "Про лікарські засоби" Держлікінспекції як центрального органу виконавчої влади з зазначеного питання. Тому більш правильним було б залишити у цій частині положення Закону України "Про лікарські засоби" незмінними.

2. Заперечення викликає необхідність внесення до статті 4 зазначеного Закону зміни, якою пропонується встановити, що державне управління у сфері обігу лікарських засобів здійснюється шляхом: реєстрації, сертифікації та стандартизації лікарських засобів; ліцензування, сертифікації, і квотування окремих видів діяльності у сфері обігу лікарських засобів; атестації та сертифікації фахівців зайнятих у сфері обігу лікарських засобів; контролю за виготовленням, виробництвом, якістю, безпекою, ефективністю, зберіганням, транспортуванням, реалізацією (торгівлею), умовами відпуску, утилізацією, знищенням лікарських засобів. Адже державне управління є складним і багатогранним процесом, що передбачає комплекс юридичних і фактичних дій, що ставить під сумнів доцільність і необхідність визначення вичерпного переліку таких дій у зазначеній вище статті Закону України "Про лікарські засоби". Крім того, відповідні положення проекту вже відображені у правах і обов’язках відповідних органів виконавчої влади, які здійснюють державне управління у сфері обігу лікарських засобів.

3. Певні непорозуміння викликає реалізована у положеннях законопроекту ідея щодо запровадження "квотування окремих видів діяльності" та "сертифікації фахівців, зайнятих у сфері обігу лікарських засобів". На думку Головного управління, необхідність прийняття цієї новації потребує докладного обґрунтування, якого в пояснювальній записці немає. Привертає увагу відсутність у тексті законопроекту інформації про те, ким і за якими критеріями має здійснюватися зазначене квотування. Так само законопроект не дає відповіді на запитання, які фахівці вважаються такими, що зайняті у сфері обігу лікарських засобів.

 

Щодо внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення

 

Законопроектом пропонується доповнити чинний Кримінальний кодекс України (далі – КК) новою статтею 227-1 "Виготовлення, придбання, перевезення чи зберігання з метою збуту, а також збут, маркування, ввезення в Україну та вивезення з України фальсифікованих лікарських засобів".

У положеннях законопроекту, що розглядається, відтворюється певна частина тих недоліків, які раніше відзначались у висновках Головного науково-експертного управління до вказаних вище проектів законів, стосовно яких він є альтернативним. У зв’язку з цим, поряд з новими зауваженнями, Управління вважає за доцільне повторити деякі з раніше висловлених зауважень. Загалом зауваження до проекту зводяться до наступного:

1. Оцінюючи доцільність доповнення КК України положеннями статті 227-1, слід брати до уваги, що у багатьох випадках діяння, про які йдеться у цій статті, уже підпадають під дію чинних статей КК України. Зокрема, збут лікарських засобів, що завідомо не відповідають вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам, правилам і технічним умовам повною мірою підпадає під ознаки складу злочину, передбаченого статтею 227 КК України "Випуск або реалізація недоброякісної продукції". Адже саме по собі порушення зазначених стандартів, норм, правил та технічних умов не є фальсифікацією лікарських засобів. Так, до таких порушень можна віднести порушення умов зберігання, транспортування, розфасовки тощо.

У свою чергу виробництво чи реалізація "фальсифікованих" лікарських засобів, якщо при цьому незаконно використовується знак для товарів чи послуг або фірмове найменування, має кваліфікуватись за статтею 229 КК України. Виробництво лікарських засобів (у тому числі "фальсифікованих") без ліцензії за певних умов може кваліфікуватись за статтею 202 КК.

Що стосується ввезення в України та вивезення з України фальсифікованих лікарських засобів (про які чомусь йдеться тільки у назві запропонованої статті 227-1 КК України, у диспозиціях цієї статті ця ознака об’єктивної сторони злочину відсутня), то якщо воно здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю у великих розмірах, або якщо стосовно окремої категорії лікарських засобів встановлено відповідні обмеження на ввезення в України чи вивезення за її межі, то такі діяння слід кваліфікувати за статтею 201 КК України як контрабанду.

2. Диспозицію частини першої запропонованої законопроектом статті 227-1 КК України, а також примітку до неї сформульовано таким чином, що буквальне тлумачення їх змісту свідчить про те, що умисне виготовлення, придбання або зберігання з метою збуту, а також збут чи транспортування з метою збуту лікарських засобів, що завідомо не відповідають вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам, правилам і технічним умовам є фальсифікацією лікарських засобів. Із цим не можна погодитися, оскільки, по-перше, таке визначення повністю нівелює запропоноване законопроектом поняття "фальсифіковані лікарські засоби" (абзац сімнадцятий частини першої статті 2 Закону України "Про лікарські засоби" у редакції законопроекту), а, по-друге, воно загалом є алогічним (адже, наприклад, саме по собі зберігання чи транспортування лікарських засобів з порушенням відповідних правил за логікою явно не є фальсифікацією таких засобів). Тим більше, що у назві запропонованої статті 227-1 КК України виготовлення, придбання, перевезення чи зберігання з метою збуту, а також збут, маркування, ввезення в Україну та вивезення з України розглядаються як окремі діяння стосовно такого предмету злочину, як фальсифіковані лікарські засоби.

3. Враховуючи приписи пункту 1 розділу І законопроекту, яким пропонується внесення змін до частини першої статті 2 Закону України "Про лікарські засоби", під "фальсифікованими" лікарськими засобами у проекті пропонується переважно розуміти ліки, які є цілком якісними з точки зору їх складу та технології виготовлення. Відтак саме по собі застосування "фальсифікованих" ліків (якщо їх правильно призначено) не може заподіяти шкоди здоров’ю пацієнта. З огляду на це вважаємо, що підстав для встановлення окремої кримінальної відповідальності за саме лише виготовлення таких ліків незалежно від їх кількості чи інші дії щодо них немає. Кримінальна відповідальність за такі дії має наставати лише за наявності ознак, передбачених статтями 201, 227, 229 або 202 КК України.

4. Запропоновані зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), а саме – доповнення його статтею 44-2, відрізняються від проаналізованих вище пропозицій до КК України лише вартістю фальсифікованих лікарських засобів (про яку у статті 44-2 КУпАП в редакції законопроекту взагалі чомусь не йдеться, і можна тільки здогадуватися, що вона має бути меншою, ніж передбачена відповідною статтею кримінального закону). У зв’язку з цим майже усі зазначені вище недоліки пропонованої законодавчої конструкції статті 227-1 КК України повною мірою розповсюджуються також й на зміни до КУпАП. Тому їх повторний опис є недоцільним.

Крім того, слід зазначити, що запропоновані законопроектом діяння уже охоплюються низкою чинних статей КУпАП, зокрема, статтями 167 "Випуск і реалізація продукції, яка не відповідає вимогам стандартів", 168 "Випуск у продаж нестандартної продукції", 170 "Недодержання стандартів при транспортуванні, зберіганні і використанні продукції" тощо.

 

Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду у першому читанні законопроект доцільно повернути на доопрацювання. Слушні положення, які містяться у ньому, доцільно використати у процесі доопрацювання альтернативного даному проекту законопроекту № 7007, який Головне науково-експертне управління рекомендувало прийняти в першому читанні за основу урахуванням висловлених ним зауважень і пропозицій.

 

Керівник Головного управління

 --------------------------------

 

Документ 4.

До проекту. № 7146 від 20.09.2010 р


ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 

   Комітетом Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглянуто поданий народним депутатом України  проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)» (реєстр. №7146).

Зазначеним законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про лікарські засоби», Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення з метою запровадження поняття «фальсифіковані лікарські засоби» та запровадження кримінальної та адміністративної відповідальності за виготовлення та реалізацію фальсифікованих лікарських засобів.

Внесенні зміни в цілому мають зробити економічно не вигідним виробництво та збут фальсифікованих лікарських засобів і спонукати винних у таких діях осіб відмовитися від подальшої злочинної діяльності.

  Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України вважає, що за результатами розгляду в першому читанні законопроект доцільно повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Проаналізувавши законопроект, Комітет вважає за можливе рекомендувати Верховній Раді України повернути законопроект суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання .

Співдоповідачем на засіданні Верховної Ради України визначено Голову Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності – народного депутата України.

 Додаючи проект постанови та висновок Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України з цього питання, просимо розглянути.


Голова Комітету

 

------------------------------------------------------

документи: Прект постанови 16.12. 2010


 

 

  Проект

 

Вноситься народним депутатом України – Головою Комітету з питань законодавчого

забезпечення правоохоронної діяльності


 

 П О С Т А Н О В А

 

ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

 

Про повернення на доопрацювання проекту Закону України про 

внесення змін до деяких законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів) 

 


         Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:


  Проект Закону України про внесення змін до деяких законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів) (реєстр. № 7146), поданий народним депутатом України , повернути суб'єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

 

Голова Верховної Ради

України


  Таким образом, на данный момент, подготовлен проект постановления  о возвращении законопроекта  субъекту законодательной инициативы для доработки (следоваетльно после его доработки он вновь может быть вынесен на рассмотрение).


   Другие  материалы по вопросам медицины и права:
1.Ошибка в уголовном праве.
2.Врачебная ошибка и ошибки в медицинской сфере.

Юридический коментарий с розъяснениями к составам преступления в медицинской сфере
3. УК Ст.143.Нарушение установленного законом порядка трансплантации  органов или тканей человека. Юридический комментарий.
4.У К Ст.354 Получение незаконного вознаграждения работником государственного предприятия, учреждения или организации. Юридический комментарий.
5.У К ст.368 Получение взятки. Юридический комментарий.

Статьи по социально-правовым вопросам
6.О трансплантологии и проблемах правовой грамотности.
7.Трансплантация по черному.
8.Больничные кассы – преступление или наказание…?
9.Знание законов - золотая акция цивилизованной медицины!


Законопроекты

10.Проект.   Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності медичних працівників)

11. Про внесення змін до деяких Законів України (щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів)


Изложенные  данные и анализ правонарушений зделаны с использованием книги "УК для врача"


Все материалы по теме Вопросы права

 

 


Ключевые теги: законопроект, збуту, зберігання, контроль, лікарських, засобів, фальсифікованих
 
 
 
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
 
   
 
 (голосов: 0)
 Распечатать